miejska codzienność

Praca w Łodzi

Praca w Łodzi

Przez pewien czas łodzianie dość tłumnie wyjeżdżali za pracą do Warszawy. Stacja Łódź-Fabryczna codziennie zapełniona była podróżującymi do pracy mieszkańcami miasta. Praca w Łodzi do pewnego czasu była nieco mniej opłacalna dla przedstawicieli niektórych zawodów – informatyków, inżynierów czy specjalistów od marketingu. Jednak sytuacja ta zaczęła z wolna ulegać zmianie. Wprowadzenie specjalnych stref ekonomicznych, oraz inwestycje zagranicznych firm spowodowały, że praca w Łodzi zaczęła przynosić dochody na wysokim poziomie.

Największy wzrost płac zarejestrowano w dziedzinie branży IT oraz procesów produkcyjnych wymagających wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki swojej polityce inwestycyjnej oraz ciągłemu unowocześnianiu infrastruktury miasto stało się bardzo atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności. Za ten stan rzeczy odpowiada rzecz jasna także geograficzne położenie Łodzi – niemal idealnie w centrum Polski. Sprawia to, że jest to doskonały punkt dla wszelkiego rodzaju centrów logistycznych oraz magazynów wysyłkowych przedsiębiorstw z niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Praca w Łodzi nie jest jednak zarezerwowana tylko dla najlepiej wykształconych i kreatywnych. Pojawienie się międzynarodowych producentów spowodował też wzrost zapotrzebowania na robotników fizycznych i magazynierów. Ogromne hale potrzebują licznej obsługi i każda nowa inwestycja przynosi ze sobą także wiele setek a nawet tysięcy miejsc zatrudnienia. Czy praca w Łodzi jest jednak opłacalna?

Jak wynika z analiz, poziom płac w porównaniu do kosztów życia w mieście jest na przeciętnym poziomie. Co prawda liczba bezrobotnych na terenie miasta jest jeszcze duża, ale z każdym rokiem drastycznie spada – to właśnie wynik korzystnych inwestycji i polityki skierowanej na tworzenie nowych miejsc pracy. Zapytani o sytuacje na rynku pracy łodzianie zwykle odpowiadają, że praca w Łodzi jest, lecz niekoniecznie dobrze opłacana. Problemem jest tutaj przepaść jaka dzieli wypłaty oferowane specjalistom i robotnikom fizycznym. Różnice są bardzo poważne, chociaż coraz więcej przedsiębiorców zaczyna zauważać, iż dobrze opłacani pracownicy tworzą znacznie wydajniejsze i efektywne brygady. Jak będzie wyglądać praca w Łodzi w niedalekiej przyszłości? Prawdopodobnie coraz lepiej – miejsca pod nowe fabryki i magazyny jest dużo, ludzi chętnych do pracy jest mnóstwo i na tym fundamencie dobre decyzje rady miejskiej mogą przynieść naprawdę obiecujące wyniki.

Aktualnie największe zapotrzebowanie na pracowników związane jest z rozwijającym się dynamicznie sektorem handlowo-usługowym. Powstające jak grzyby po deszczu sklepy oraz sieci hipermarketów potrzebują coraz większej kadry pracowniczej. To samo dotyczy też rozwoju usług informatycznych i marketingowych – liczba ofert dla programistów i kreatywnych grafików rośnie praktycznie z miesiąca na miesiąc. Praca w Łodzi nie kojarzy się już z fabrycznymi kominami XIX wiecznej potęgi włókienniczej ale ewoluuje wraz ze zmieniająca się strukturą metropolii.

Źródło: https://www.ideozy.pl/

Leave a Comment