miejska codzienność

Międzynarodowy Festiwal Fotografii

Międzynarodowy Festiwal Fotografii

Łódź jest gospodarzem wielu interesujących festiwali i przedsięwzięć kulturalnych. Wśród nich wymienić można między innymi także Międzynarodowy Festiwal Fotografii, nazywany w skrócie także FotoFestiwalem, ufundowany przez Fundację Edukacji Wizualnej. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są ponadto Fabryka Sztuki, Łódź Art Center i Urząd Miasta Łodzi. Impreza ta jest organizowana dorocznie, od 2001 roku. Związane z tym wydarzeniem wystawy są eksponowane zazwyczaj od maja, lecz nie sposób i miejsca ich prezentacji ulegają zmianom, podobnie jak cały świat fotografii. Organizowanie tego rodzaju festiwalu skłania i zachęca jego twórców i gości do medytowania nad zmiennością sztuki współczesnej, nad jej granicami, posłannictwem i sensem. Każda edycja tego wydarzenia przebiega pod innym hasłem, koncentrując uwagę widzów na innym problemie czy zagadnieniu.

Dotychczasowe odsłony festiwalu

Pierwsza odsłona FotoFestiwalu została zorganizowana przez łódzkich studentów i obejmowała zarówno wernisaże fotografii, jak też pokazy filmów, w których fotografie były znaczącym lub wiodącym motywem. Z każdym kolejnym rokiem festiwal zwiększał swój zasięg, jako że powiększało się grono osób zaangażowanych w jego organizację oraz gości podziwiających wystawy. W 2006 roku odbyła się pierwsza edycja, przeprowadzona pod przewodnim hasłem. Brzmiało ono Zabijając Raj i prezentowało ujęcia odpowiadające temu właśnie sformułowaniu. W 2007 roku organizatorzy postanowili w centrum zainteresowania postawić fotografię hiszpańską, z ponadto po raz pierwszy zorganizowano Przegląd Portfolio, czyli spotkanie młodych adeptów sztuki fotograficznej z uznanymi autorytetami w tej dziedzinie twórczości. W 2008 roku festiwal zaprezentował szczególnie wiele wystaw, a tematem przewodnim była fotografia chińska. Dwadzieścia wernisaży prac zarówno młodych, jak i doświadczonych artystów, rozlokowano w łódzkich muzeach, galeriach i klubach. Tematem edycji z 209 roku był humor, posunięty do granic absurdu – główna wystawa nosiła nazwę Atak Łaskotek i co ciekawe, była jedynie częścią międzynarodowego przedsięwzięcia o tytule Blacklight, w ramach którego organizowano wernisaże w całej Europie. W 2010 roku organizatorzy postanowili skupić zainteresowanie artystów i widzów na miłości – jej rozmaitych obliczach i przejawach. Wystawione wówczas prace pozwoliły stworzyć przejmującą dokumentację ludzkiej obyczajowości, w której kryją się zarówno potrzeby uniwersalne i niezmienne, mimo zmieniającego się tempa życia. Zorganizowano wówczas ponadto Przegląd Szkół Fotograficznych oraz zaprezentowano wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, nawiązujących do głównego motywu festiwalu.

FotoFestiwal jest zdobywcą wielu wyróżnień i nagród, przyznawanych mu w uznaniu jego zasług dla popularyzowania Łodzi jako ośrodka kultury i miejsca inspiracji, a także sprzyjania jej biznesowemu rozwojowi. Wydarzenie to przyciąga uwagę fanów fotografii z całego świata, co dodaje splendoru nie tylko samej Łodzi, ale także całej Polsce.

Leave a Comment