historia

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych skansenów w Łodzi

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych skansenów w Łodzi

Z pewnością Łódź może poszczycić się jednym z najbardziej rozpoznawalnych skansenów. Należy tutaj wspomnieć o jednym z nich, który został otwarty w dniu 30 września 2008roku. Pełna nazwa to Skansen łódzkiej architektury drewnianej, mieści się tuż przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w stolicy województwa łódzkiego.

Na co można liczyć odwiedzając tak zjawiskowe miejsce. Warto na samym początku nadmienić, że na terenie skansenu można znaleźć ponad 200 letni kościół modrzewiowy. Turyści i wszyscy zainteresowani mogą podziwiać jego niezwykły urok późnym latem lub wczesną jesienią. Taki widok może ,,zapierać dech w piersi”. Drugi obiekt o którym warto wspomnieć to letniskowa willa, która przetacza się z ulicy Scaleniowej tuż na Rudzie. Dodatkowo warto wyróżnić niemalże stuletnie domy rzemieślniczych(około 5) z następujących ulic Kopernika, Mazowieckiej, Wólczańskiej a także Żeromskiego. Właśnie w tych domach można zaobserwować te wszystkie warunki w których pracę wykonywali pracownicy włókiennictwa. Warto również nadmienić, że są jeszcze aranżowane następujące rzemieślnicze pracownie: szklarskie, garbarskie jak i również tkackie.

Kościół, który powstał w roku około 1848 został przeniesiony z tamtejszej wsi (Nowosolnej) a obecnie z części dzielnicy Widzew, ze stolicy województwa łódzkiego. Budowla świątyni (kiedyś zbioru protestanckiego) to pojedyncze drewniane belki. Trzeba nadmienić, że dzisiaj ten budynek nie ma funkcji świątyni, warto jedno dodać ciekawostkę iż jedynie wnętrze przechowało sakralny wystrój.

Warto również wspomnieć o jeszcze bardzo ciekawej rzeczy w obiekcie a mianowicie Łódzkiej Wąskotorowej Elektrycznej Kolei Dojazdowej, mówiąc w skrócie tramwaje podmiejskie.

Przychodząc do skansenu można zaobserwować dwie uliczki. Warto wiedzieć, że te jedna główna o nazwie Łódzka prowadzi do wschodniego skrzydła Fabryki Geyera w okolicę parku. (im. Reyomonta). Idąc dalej wzdłuż po jednej i drugiej stronie da się zauważyć słynne domki rzemieślników.

Kto tak naprawdę wpadł na pomysł stworzenie i koncepcji tego skansenu. To wszystko zostało otworzone za sprawą wrocławskich projektantek T.Mromolińskiej a takż A.Luniak. Można szacować, że cały koszt tej inwestycji oscylował w kwotach około 31-33 mln złotych.

Warto nadmienić, że już w roku 2008 obiekt w Łodzi otrzymał wyjątkowe wyróżnienie w turnieju na najlepszą wyznaczoną przestrzeń publiczną w łódzkim województwie. Kolejną ważną datą, która może pokazywać iż ten obiekt się nieustannie rozwija jest to, że już w roku 2012 w Światowym Dniu Pluszowego Misia, właśnie w miejscu skansenu oficjalnie odkryto pomnik ,,Trzy Misie”. To szósta rzeźba opracowana w ramach projektu o nazwie ,,Łódź Bajkowa”. To cały zestaw niewielkich rozmiarów rzeźb charakteryzujących najbardziej rozpoznawalnych głównych postaci filmowych tworzonych przez Se-ma-for.

Należy dodać, że w roku 2015 skansen w Łodzi został okrzyknięty pomnikiem historii. To bardzo ważne wyróżnienie w przeciągu tak krótkim czasie.

Źródło: https://magicznabielizna.pl/biustonosze

Leave a Comment