historia

Historia miasta Łodzi

Historia miasta Łodzi

Łódź to miasto znajdujące się niemal dokładnie w centrum Polski. Pod względem historycznym miasto znajduje się na niegdysiejszym ziemiach łęczyckich, obecnie zostało podniesione do rangi miasta wojewódzkiego i jest stolicą województwa łódzkiego. Badaczom nie udało się ustalić z pełnym przekonaniem, jaka jest etymologia nazwy miasta. Zwyczajowe w takich przypadkach jest wywodzenie nazwy osady od nazwiska właściciela ziemskiego, któremu podlegała. Podążając tym tropem, wskazuje się że nazwa Łódź może wskazywać na kogoś noszącego nazwisko Łodzic lub imię Włodzisław. Być może powód nazwania osady w taki sposób był jeszcze bardziej prozaiczny: przez miasto także obecnie przepływa 18 rzek i strumieni, co sprawia e niegdyś nie można było obejść się w tym rejonie bez łodzi, by móc sprawnie się poruszać.

Od tradycji rolniczych ku przemysłowym

Pierwsze wzmianki o tutejszej osadzie pochodzą z początków XIV wieku. Prawa miejskie Łódź otrzymała w 1423 roku, gdy królem Polski był Władysław Jagiełło. Miasto rozwijało się jako ośrodek rolniczy i rzemieślniczy aż do okresu wojen polsko-szwedzkich – wtedy to osada została zniszczona i wyludniła się. Ponowny rozkwit miasta miał związek z intensywnym rozwojem przemysłu na tym obszarze. Władze Królestwa Polskiego podjęły decyzję o utworzeniu tu ośrodka tkackiego i w tym celu sprowadzano w to miejsce specjalistów od tego rzemiosła, pochodzących z innych historycznie polskich ziem oraz z zagranicy. Zamieszkali oni w osadzie sukienniczej o nazwie Nowe Miasto, która także obecnie stanowi część Łodzi. Prawdziwie złoty okres dla rozwoju Łodzi związany był jednak z rewolucją przemysłową. Wówczas Łódź, należąca do kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego, pokryła się manufakturami i fabrykami. Tutejszy kompleks fabryczny Ludwika Geyera był pierwszym polskim zakładem przemysłowym, posiadającym maszynę parową. Ten okres w historii Łodzi odmalował w swojej głośnej powieści Ziemia obiecana Władysław Reymont. Przedstawił w niej postaci trzech przyjaciół, którzy wspólnie zakładają fabrykę włókienniczą. Ta decyzja przynosi im wiele niespodziewanych problemów oraz dylematów moralnych. Film doczekał się ekranizacji w reżyserii Andrzeja Wajdy i znakomitymi rolami Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna i Wojciecha Pszoniaka.

Hollyłódź

Ta przekorna nazwa nawiązuje oczywiście bezpośrednio do Hollywood, amerykańskiej stolicy filmu. Łódź może bowiem poszczycić się właśnie tym, że jest najpoważniejszym ośrodkiem tej branży na terenie Polski. Mieści się tu między innymi Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, kształcąca zarówno aktorów, jak też reżyserów, scenarzystów, operatorów, montażystów i producentów. To właśnie tej uczelni polska kultura zawdzięcza wybitnych twórców filmowych, których talent docenia się także za granicą kraju. W Łodzi znajdują się także wytwórnie filmowe, w tym Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi czy studio filmowe Se-Ma-For, następca studia państwowego Semafor, które stworzyło szereg produkcji adresowanych do najmłodszych widzów: bajki rysunkowe i lalkowe.

Źródło: https://odkryci.pl/

Leave a Comment