historia

Co warto obejrzeć w Łodzi?

Co warto obejrzeć w Łodzi?

Ciągle mówi się o tym jak pięknie jest za granicą, ale nikt nie wspomina jak ciekawe i ładne obiekty mamy w Polsce, które warto obejrzeć i zwiedzić. W Polsce jest wiele ciekawych historycznie i architektonicznie miast, takimi miastami są Gdańsk, Kraków, Częstochowa, Wrocław czy inne. Jednym z takich miast jest Łódź. W Łodzi popularnym miejscem spotkań jest Manufaktura. Manufaktura jest największym centrum handlowo-usługowo-rozrywkowym w Polsce, został zbudowany na obszarze dawnego kompleksu Izraela Poznańskiego. Centrum to charakteryzują stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły. W Manufakturze znajdują się centrum rozrywki i rekreacji, fitness klub, skate park, kompleks kulturalny, kompleks ok. 60 restauracji i kawiarni oraz centrum samochodowe.
Kolejnym miejscem ciekawym dla zwiedzających może być ulica Piotrkowska. Jest to najbardziej reprezentacyjna ulica łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa  znana w Europie. Na ulicy tej znajdują się ławki, stojaki i kosze w kolorze antracytowym.
Następnym wartym obejrzenia miejscem jest cmentarz żydowski w Łodzi. Został założony w 1892 roku przy ulicy Brackiej. Jest to cmentarz, na którym pochowano ok. 160 000 osób. Cmentarz ten zajmuje 39,6 hektara. Na spacer można wybrać się do parku Łagiewniki, gdzie spacer jest wyjątkowy o każdej porze roku. Zajmuje on obszar aż 1 205,45 ha. Oprócz tego, że jest to jeden z największych terenów rekreacyjnych w Łodzi to jest także jeden z największych miejskich  kompleksów leśnych w Europie. Park ten jest obdarzony różnorodną roślinnością, grzybami, a także bogactwem fauny jak owady, ptaki, ssaki czy ryby. W parku tym wytyczono również liczne szlaki piesze i rowerowe.
W Łodzi przede wszystkim powinno się odwiedzić Centralne Muzeum Włókiennictwa. Jest ono zlokalizowane w Białej Fabryce Geyera w Łodzi. Zwiedzając muzeum dowiadujemy się jak ciężko pracowało się w zakładach włókienniczych. Można w nim zobaczyć maszyny i urządzenia związane z przemysłem włókienniczym, a także zbiory tkanin i ubrań z różnych epok oraz pięknie przedstawioną historię fabryki.
Z Łodzią związany jest również zespół fabryk włókienniczych budowanych od 1824 roku. Jest to zespół fabryczno-mieszkalny wybudowany przez Karola W. Scheiblera. W miejscu tym znajdują się budynki fabryczne, rezydencje właścicieli i wille dyrektorskie z ogrodami, osiedle mieszkaniowe, a nawet szkoła, dwa szpitale.
Innym ważnym punktem ważnym dla zwiedzającego jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Jest to muzeum gromadzące różnego rodzaju pamiątki z zakresu tradycji niepodległościowych, znajduje się w nim zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych z okresu PRL, z Łodzi i regionu.
Obowiązkowymi punktami dla zwiedzającego są Atlas Arena, Ogród Botaniczny, Pałac Karola Poznańskiego, Muzeum Fabryki, Pałac Herbsta Muzeum, Bazylika Katedra Stanisława Kostki czy coś dla rozrywki jak aquapark Fala, Miejski Ogród Zoologiczny lub Muzeum Animacji Se-ma-For. Łódź oferuje również sporo rozrywki, w tym centra gier i rozrywki, ośrodki spa, strzelnice i inne.

Źródło: vivomark.pl

Leave a Comment