historia

Andrzej Sapkowski czyli fantasy po polsku

Andrzej Sapkowski czyli fantasy po polsku

Andrzej Sapkowski jest prawdopodobnie najpopularniejszym pisarzem, który zajmuje się tworzeniem utworów z gatunku fantasy. Jest łodzianinem z urodzenia i pozostaje wierny temu miastu przez większość życia.

Twórca wiedźmina

Sapkowski niewątpliwie zostanie zapamiętany jako twórca postaci wiedźmina, którego uczynił bohaterem serii swoich książek. Jego wiedźmin, Geralt z Rivii, to specjalnie szkolony wojownik, postać pod każdym względem wyobcowana ze względu na swoją naturę i umiejętności. Trudni się bowiem śledzeniem i mordowaniem potworów, które zagrażają życiu ludzi. Świat, w którym funkcjonuje wiedźmin, pełen jest magii , ale nie jest wolny także od ludzkich intryg – to głównie one każą wiedźminowi zastanawiać się, którzy mieszkańcy świata tak naprawdę są potworami. Początkowo Sapkowski napisał tylko kilka opowiadań, streszczających konkretne przygody Geralta. Teksty te były początkowo publikowane w czasopiśmie Fantastyka. Gdy utworzyły one dość spory cykl, autor postanowił obszerniej opisać postać swojego bohatera, tworząc dłuższą historię z jego udziałem, wprowadzającą liczne interesujące wątki. Saga wiedźmińska, podczas opisywania potwornych przeciwników Geralta, chętnie czerpie z podań i legend ludowych, charakterystycznych dla obszaru Słowiańszczyzny i również z tego względu może wydawać się czytelnikowi intrygująca. Postać wiedźmina przeżywa obecnie wzmożoną popularność, ponieważ na podstawie książek stworzono grę, która bije rekordy popularności na całym świecie. Być może skłoni także obcokrajowców do zapoznania się z literackim pierwowzorem.

Specyfika warsztatu

Twórczość Sapkowskiego, z uwagi na preferowany przez niego gatunek literacki, porównywana jest często z dokonaniami, jakie zyskał na tym polu brytyjski pisarz, J. R. R. Tolkien. Fantasy umieszcza się bowiem w kategorii fantastyki, obok utworów Science-Fiction i horrorów. To gatunek, określany czasem mianem bajek dla dorosłych – świat przedstawiony odznacza się bowiem obecnością magii, która definiuje zasady w nim panujące. W przeciwieństwie do tradycyjnych baśni, utwory z gatunku fantasy są mistrzowsko przemyślane, skomponowane i precyzyjnie opisane. Autor jest tutaj twórcą odrębnego uniwersum, które rządzi się własnymi prawami, posiada własną, nieraz bardzo złożoną i skomplikowaną historię i topografię. Miejsce to zamieszkiwać mogą ludzie, ale również istoty fantastyczne, bądź posiadające mitologiczny rodowód. Wszystkie wymienione cechy utworu napisanego w konwencji fantasy wyjaśniają, dlaczego każdy pisarz próbujący swoich sił w tworzeniu tego gatunku literackiego, jest porównywany z Tolkienem – jego Władca Pierścieni był pierwszym, i pozostaje wzorcowym, utworem tego typu. Porównując twórczość Sapkowskiego z brytyjskim mistrzem, należy powiedzieć, że polski autor ma zupełnie inny styl pisania, niż patetyczny momentami Anglik. U Sapkowskiego patos jest zastąpiony przez sarkazm, potoczność języka, niekiedy dosłowność opisów i wulgaryzmy. Wielu czytelników ceni te utwory z uwagi na inteligentną narrację.

Źródło: franceandstyle.com.pl

Leave a Comment