historia

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina to istotna instytucja kulturalna na mapie Łodzi. Gmach Filharmonii to przykład architektury nowoczesnej, korzystającej z rozwiązań futurystycznych w swej formie. Budulcami budynku są beton, drewno, kamień oraz szkło, pełniące rolę elewacji. Ta nowa siedziba placówki została ukończona w 2004 roku, wcześniejszy gmach, w którym odbywały się koncerty muzyki poważnej, Dom Koncertowy Ignacego Vogla, pochodził z końca XIX wieku, ale z uwagi na jego stan techniczny, został rozebrany w roku 2000.

Filharmonia Łódzka posiada dwie sale koncertowe. W sali głównej znajdują się miejsca dla ponad 650 słuchaczy, zorganizowane w rzędach oraz ulokowane w siedmiu lożach. Druga sala ma charakter kameralny, może pomieścić stu gości, zaproszonych na wyjątkowy występ. Wiele z mających tu miejsce koncertów zostało nagranych i utrwalonych w formie możliwych do nabycia albumów muzycznych. Wśród nich można wymienić skomponowaną przez Carla Orffa muzykę do średniowiecznego tekstu o tytule Carmina Burana, V Symfonię Beethovena, czy też II Symfonię Karola Szymanowskiego.

Placówka w 1984 roku przyjęła za swojego patrona Artura Rubinsteina, polskiego pianistę pochodzenia żydowskiego. Był on nie tylko wirtuozem fortepianu, ale także polskim patriotą. W historii muzyki zapisał się również jako honorowy przewodniczący jury VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Artysta był oczywiście także honorowym gościem w łódzkiej Filharmonii, stąd pomysł jej władz, by uhonorować patronatem właśnie jego osobę.

Źródło: https://e-kuchcikowo.pl/larochere

Leave a Comment