historia

Sławni mieszkańcy Łodzi

Sławni mieszkańcy Łodzi

Łódź nie należy do najpopularniejszy polskich miast. Ma jednak prawdziwy, filmowy klimat i coraz więcej osób wybiera właśnie to miasto jako swoje miejsce zamieszkania. Łódź to miasto w którym mieszkało i wychowywało się wiele słynnych osób. Niektóre z nich związały swoje życie z tym miastem na zawsze i w dalszym ciągu można ich spotkać na jego ulicach. Są lub też byli to ludzie pochodzący głównie ze środowiska artystycznego, których działalność miała ogromny wpływ na historię polskiej sztuki, filmu i literatury. Łodzianie z duma wypowiadają się o mieszkańcach miasta, których nazwiska możemy zauważyć przede wszystkim na ulicach miast. Znajdują się tutaj ich pomniki, specjalne ławki z posągami przy których można zrobić sobie z nimi zdjęcie oraz dowiedzieć się nieco więcej na temat artystów o których mowa. Jeśli jesteście ciekawi, kto ze słynnych Polaków ma w swoim życiorysie Łódź, koniecznie zajrzyjcie dalej. Z pewnością wielu z Was zadziwi fakt, o kim przeczytacie za chwilę.
Julian Tuwim
Jednym z najsłynniejszych mieszkańców Łodzi był jeden z najlepszych polskich poetów, sam Julian Tuwim. Uwielbiany przez dzieci oraz rodziców twórca najpiękniejszych polskich wierszy, urodził się właśnie w Łodzi. Do swojego rodzinnego miasta Tuwim pałał ogromnym sentymentem, mimo, że całe swoje życie mieszkał w Warszawie. W swojej twórczości odniósł się również bezpośrednio do stolicy województwa łódzkiego, tytułując go bezpośrednio „Łódź”. Poeta z sentymentem powracał do lat młodości, które spędził w swoim rodzinnym mieście. To właśnie tutaj powstawały pierwsze utwory, które w późniejszych latach autor wydał w swoim tomie wierszy pt. „Czyhanie na Boga” oraz „Tańczący Sokrates”. Miasto również bardzo pielęgnuje wspomnienia o Tuwimie, który w rodzinnej Łodzi został uhonorowany nie tylko „Ławeczką” przy słynnej ulicy Piotrkowskiej, ale również własną ulicą. Julianowi Tuwimowi poświęcono również jedną ze stałych wystaw w Muzeum Historii Miasta Łodzi, która znajduje się w słynnym Pałacu Poznańskiego.
Władysław Reymont
Łódź to miasto artystów, a kolejnym ze słynnych twórców literatury jest nikt inny jak jeden z naszych noblistów, sam Władysław Reymont. Jemu również miasto ufundowało ławeczkę, na której siedzi przy ulicy Piotrkowskiej, najpopularniejszej ulicy w centrum Łodzi. Reymont nie mieszkał tutaj długo, jednak darzył to miasto ogromnym sentymentem. To właśnie tutaj autor „Ziemi Obiecanej” zbierał materiały do swojej niesamowitej książki, w której opisał atmosferę jaka panowała wówczas w Łodzi. Wielokulturowość oraz bezwzględny wolny rynek. W taki sposób miasto przedstawił Reymont. W stolicy województwa łódzkiego znajduje się również plac sygnowany jego imieniem, na którym usytuowano jego pomnik.
Łódź filmowa
Nie sposób nie wspomnieć również o twórcach, którzy przyczynili się do rozwoju polskiego kina oraz teatru. W taki sposób w historię Łodzi wpisał się chociażby Aleksander Zelwerowicz. Co prawda, nie urodził się tutaj, jednak swoje życie związał właśnie z tym miastem. Pracował tutaj jako aktor i reżyser, aż w końcu został kierownikiem jednego z teatrów w Łodzi. W centrum miasta znajduje się również ulica jego imienia.
W Łodzi mieszkał również przez dłuższy czas sam Schiller, genialny polski reżyser. Współpracował on przez dłuższy czas z Aleksandrem Zelwerowiczem. Schiller za swoje zasługi dla miasta otrzymał również pomnik, który stoi w pasażu jego imienia, tuż obok ulicy Piotrkowskiej. Łodzianie są bardzo dumni z tego, że to właśnie z ich miastem związani są najwięksi twórcy filmowi i aktorzy polskiego kina, których dzieła możemy podziwiać na ekranach naszych telewizorów.
Z Łodzią związany był również Stefan Jaracz, którego pomnik także możemy spotkać na jednej z ulic tego teatralnego i filmowego miasta. Przy ulicy Mickiewicza znajduje się wyjątkowy fotel teatralny w którym można usiąść i zrobić sobie zdjęcie tuż obok samego Stefana Jaracza. W Łodzi znajduje się również teatr, który sygnowany jest jego imieniem i nazwiskiem, a możemy go odwiedzić również na ulicy im. Jaracza.

Leave a Comment