historia

Sukcesy i wyzwania Łodzi

Sukcesy i wyzwania Łodzi

Łódź to jedno z najważniejszych miast całej polski, zarówno w obecnej historii nowoczesnej, jak i w przeszłości, kiedy to Polska dopiero się rozwijała. Znaczenie Łodzi dla całego przemysłu powojennego w Polsce, ale także jej rola w okresie międzywojennym, gdy określana była ona mianem Ziemi Obiecanej – jest nie do przecenienia. Oczywiście w ostatnich latach nie brakowało momentów przestoju w łódzkiej koniunkturze, spadku konkurencyjności czy wzrostów bezrobocia, ale udało się te trudniejsze chwile przejść i obecnie Łódź znów może być dumna ze swojego dziedzictwa.
Dla rozwoju Łodzi bardzo ważne było jej odpowiednie wkomponowanie w całą strukturę komunikacyjnej sieci drogowej w Polsce. Wykluczenie Łodzi z wielkiego biznesu czy kultury brało się przede wszystkim z tego, że do tego położonego centralnie miasta bardzo ciężko było się dostać. Dopiero wybudowanie autostrad A1 – z Gdańska do Katowic przez Łódź – oraz A2 – z Warszawy do Berlina również przez Łódź – uczyniło z tego miasta prawdziwą metropolię. Nawet jeśli niektórzy zaglądają tutaj tylko i wyłącznie przejazdem, wrażenia z samej Łodzi pozostają w nich na długo, ponieważ jest to miasto w wyjątkowy sposób łączące w sobie zalety starego miasta i urokliwej Starówki, która nie została w trakcie wojny poważnie zniszczona, z nowoczesnością i przebojowością. Młode pokolenia zaczynają w Łodzi coraz odważniej mówić o tym, co im się podoba lub nie podoba w swojej przestrzeni publicznej i wymyślają sposoby, nie tyko jak upiększyć miasto, ale także jak je usprawnić, by życie w nim było jeszcze wygodniejsze, bezpieczniejsze i bardziej satysfakcjonujące.
Kluczem do sukcesu ekonomicznego Łodzi nie było jednak oczywiście tylko wybudowanie autostrad i obwodnic miasta, albowiem te sprawiają jedynie, że Łódź łatwiej jest ominąć na trasach tranzytowych. Kto nie czuje potrzeby wjeżdżania do Łodzi, może dzisiaj ominąć ją jeszcze łatwiej niż kiedykolwiek przedtem, nie ryzykując przesadnie długiego przebijania się przez zwyczajowo zakorkowane miejskie centrum. W ostatnich latach mocno jednak zmienił się nie tylko sam wizerunek i wygląd Łodzi – do tej pory raczej kojarzonej z obdrapanymi ścianami, odpadającymi tynkami, gołymi cegłami i ogólnie smutnym poprzemysłowym krajobrazie. Opuszczone fabryki przemysłu dziewiarskiego, mało atrakcyjne drogi i dość wysokie bezrobocie – tak przez wiele lat kojarzono Łódź. Na szczęście ostatnie lata to prawdziwy renesans życia w tym mieście, o dobrą pracę jest tutaj dzisiaj dużo łatwiej, a problemy infrastrukturalne zniknęły praktycznie jak ręką odjął.
Oczywiście wciąż problemem pozostaje kosztowna i czasochłonna rewitalizacja i reindustrializacja, a więc odzyskiwanie terenów skradzionych niegdyś przez wielkie zakłady produkcyjne i zwracanie ich w nowej formule współczesnym mieszkańcom. Takie przywracanie zniszczonych gruntów do ponownego życia jest w Łodzi wyjątkowo widowiskowe i dostrzegalne, gdyż niekiedy wystarczy sześć miesięcy przerwy, aby przejeżdżając przez miasto odkryć nowe szlaki turystyczne, skwery czy parki. Oczywiście jest to też pole bardzo aktywnych prac i inwestycji deweloperów, którzy chcą na wzroście obecnej pozycji i renomy Łodzi zarobić jak najwięcej, oferując napływającym rodzinom ciekawie położone i nowocześnie zaprojektowane oraz wybudowane osiedla mieszkaniowe.
W chwili obecnej miasto Łódź przeżywa rozkwit biznesowy za sprawą rozwoju infrastrukturalnego. Łatwość w dostępie do Łodzi i jej wszystkich zasobów wynika nie tylko z faktu przebiegania głównych autostrad w bliskim sąsiedztwie miasta. Bardzo ważne jest także to, że prawie wszystkie połączenia pociągowe z Polski mogą być realizowane przez Łódź, a miasto inwestuje także spore pieniądze w udrożnienie i przywrócenie do życia własnego portu lotniczego. Na poziomie transportu i logistyki Łódź w niczym nie przypomina już dzisiaj przestarzałej i bardzo zniszczonej metropolii sprzed dwudziestu lat – w wielu przypadkach miasto to zaczyna nawet wyznaczać trendy pewnych rozwiązań komunikacyjnych.
Nie oznacza to jednak, że ciężka i czasochłonna oraz kosztowna praca nad poprawieniem jakości życia w Łodzi została zakończona. Wciąż problemem jest chociażby sfera kultury i sportu, które dzisiaj kompletnie nie dorównują poziomowi, jaki zajmowały jeszcze chociażby dwadzieścia lat temu. Łódź zawsze stawiana była za wzór jeśli chodzi o prowadzenie multikulturowej edukacji, organizowanie festiwali ulicznych, udostępnianie sztuki i kultury masowemu odbiorcy. A dodatkowo jeszcze z Łodzi od niepamiętnych czasów wywodzili się wielcy sportowcy oraz kilka ogromnych i utytułowanych klubów ze swoimi pięknymi, dużymi i innowacyjnymi ośrodkami czy obiektami sportowymi. Niestety nie tylko w piłce nożnej Łódź była ostatnio deklasowana i degradowana do niższych klas rozgrywkowych, co mocno uderzyło w kulturalną i społeczną estymę tego lokalnego łódzkiego środowiska.

Leave a Comment