miejska codzienność

Łódzkie Centrum Handlowe Manufaktura

Łódzkie Centrum Handlowe Manufaktura

Chociaż historyczne wzmianki o polskim osadnictwie na terenie dzisiejszej Łodzi odnotowują istnienie wsi o nazwie Lodza już w XIV wieku, miasto to zawdzięcza swój dzisiejszy kształt przede wszystkim czasom rewolucji przemysłowej. Na początku XIX wieku władze Królestwa Polskiego podjęły decyzję o uczynieniu z tego niewielkiego wciąż miasteczka jednego z ośrodków przemysłowych, zalążkiem okręgu kalisko-mazowieckiego. Miejsce to rokowało pomyślnie, ponieważ nie brakowało tu korzystnych warunków naturalnych, nie było też przeludnione. Odgórny plan zakładał sprowadzenie do Łodzi specjalistów z dziedziny tkactwa i przemysłu sukienniczego – byli to przede wszystkim niemieckojęzyczni obywatele Brandenburgii, Saksonii, Wielkopolski, Śląska, Czech i Moraw, którzy z różnych względów nie mogli realizować się zawodowo w dotychczasowych miejscach pobytu, z przyczyn gospodarczo-politycznych. Bogata w nowych, przedsiębiorczych mieszkańców i idąca z duchem czasu Łódź stała się w krótkim czasie bardzo ludnym miastem wielkoprzemysłowym, jednym z najprężniej rozwijających się tego rodzaju ośrodków w dziewiętnastowiecznym Królestwie Polskim. Krajobraz przemysłowy stał się znakiem rozpoznawczym rozwijającego się miasta i pozostał nim, mimo zawieruch dziejowych XX wieku, do czasów obecnych. To bardzo znamienne, że współczesne centrum kulturalno-rozrywkowe Łodzi jest usytuowane w przestrzeni byłych fabryk, które umożliwiły miastu tak wspaniały, wręcz widowiskowy rozwój.

Fabryka Izraela Poznańskiego – dzieje parceli

Dziewiętnastowieczni łódzcy osadnicy skupili się na terenie tak zwanego Nowego Miasta, utworzyli tu osadę sukienniczą, gdzie mieszkali i rozwijali swoją działalność gospodarczą. Własność ziemska, zakupiona w 1871 roku przez Izraela Poznańskiego, rozciągała się na zachód od Nowego Miasta. Wkrótce powstała w tym miejscu fabryka włókiennicza, zajmująca się przede wszystkim przetwarzaniem bawełny. Mieściły się tu zatem między innymi tkalnie, przędzalnia, farbiarnia czy drukarnia tkanin. Autorem projektu zabudowy był Hilary Majewski – wzniesione pod jego kierunkiem budynki fabryczne zachowały się do czasów współczesnych w zaskakująco dużej ilości. Cały rozległy kompleks służył swoim pierwotnym celom jeszcze w czasach PRL, jako Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego, Poltex. Upadłość zakładów ogłoszono w 1991 roku, do tego czasu również większość tutejszej zabudowy została wpisana do rejestru zabytków. Dzisiejsze oblicze niegdysiejszych budynków fabrycznych jest efektem prac renowatorskich, podjętych na zlecenie bogatych inwestorów. Celem prac było zatrzymanie historycznej, ujmującej wizualnie zabudowy i unowocześnienie jej w sposób konieczny, ale nieingerujący w pierwotny, nieco surowy urok industrialnej zabudowy. Reprezentacyjne elementy obiektu to przede wszystkim okazała brama wjazdowa oraz pięciokondygnacyjna, była przędzalnia. Ich charakterystyczność tkwi przede wszystkim w fakcie, że są to nieotynkowane budynki z czerwonej cegły, przywodzą na myśl pionierskie czasy narodzin polskiego przemysłu i czarują ich atmosferą.

Dzisiejsza Manufaktura – czemu służy?

Fabryka Poznańskiego była największym tego rodzaju kompleksem w dawnej Polsce, obecnie cały jej obszar zmienił swoje przeznaczenie, jednak zachował imponujące rozmiary niemal 30 hektarów powierzchni. Takie okoliczności czynią z dzisiejszej Manufaktury miejsce odpowiednie do organizowania masowych imprez, takich jak na przykład koncerty muzyczne. Oczywiście trzonem tego miejsca jest eleganckie i posiadające bogatą ofertę usługową centrum handlowe. W blisko 260 sklepach można dokonać różnego rodzaju zakupów, w części biurowo-usługowej załatwić wiele istotnych spraw. Tutejsze restauracje i kawiarnie pozwalają spędzić miło czas i dają okazję do spotkań towarzyskich. Propozycje rozrywkowe centrum to przede wszystkim kino i punkty pozwalające na bardziej aktywny relaks, w rodzaju klubów fitness czy ścianki wspinaczkowej. Na miłośników kulturalnych ciekawostek czekają tu Muzeum Sztuki oraz Muzeum Historii Miasta oraz oczywiście Muzeum Fabryki, dokumentujące przeszłość całego kompleksu. Obszar Manufaktury jest wyjątkowo atrakcyjny zwłaszcza z punktu widzenia turystów, ponieważ oferuje im dostęp do interesujących obiektów i pozwala zadbać o podstawowe potrzeby. Warto zaznaczyć, że na terenie obiektu znajduje się także czterogwiazdkowy hotel, dysponujący 200 pokojami. Łódzka Manufaktura, działająca od 2006 roku, została uhonorowana licznymi wyróżnieniami i certyfikatami, które poświadczają jej współczesną wartość.

Źródło: bft phobos

Leave a Comment