miejska codzienność

Łódź Bajkowa – niezwykły szlak turystyczny

Łódź Bajkowa – niezwykły szlak turystyczny

Szlaki turystyczne tworzy się na obszarze miast głównie z myślą o turystach – by nie zagubili się w gąszczu atrakcji i mogli znaleźć najbardziej interesujące ich zabytki. Jest to jednak równocześnie sposób uporządkowania historii i topografii miasta, poprzez wyszczególnienie konkretnych zagadnień z historii, zwłaszcza tej dotyczącej kultury i przyporządkowanie im związanych z nimi elementów zabudowy. Szlak Łódź Bajkowa dostarczy miłych wrażeń przede wszystkim dzieciom i wszystkim, którzy z nostalgią wspominają oglądanie łódzkich produkcji filmowych, skierowanych do najmłodszego widza.

Korowód bajkowych postaci

Szlak Bajkowy prowadzi ulicami Łodzi w taki sposób, by dać turyście okazję zobaczenia wszystkich obecnych tu pomników, wyobrażających postacie z najpopularniejszych bajek, wyprodukowanych przez tutejsze studia filmowe. Obecnie na szlak składa się dziewięć takich pomników, których bohaterami są:

  • Miś Uszatek – bohatera lalkowej wieczorynki. Bajka ta skomponowana była w taki sposób, że Miś, sam planujący położyć się do snu, opowiadał o przygodach, jakie przeżył z przyjaciółmi w ciągu dnia. Bajka zaczynała się i kończyła w przytulnym domku misia, który życząc dzieciom dobrej nocy, sam też kładł się spać. Pomnik przedstawia Misia jako turystę – ma na sobie plecak i trzyma mapę Łodzi.
  • Pingwin Pik-Pok – również bohater bajki lalkowej, ekranizacji książki Adama Bahdaja. Była to opowieść o przygodach małego pingwina, który od spokojnego mieszkania na Antarktydzie woli zwiedzanie świata.
  • Filemon i Bonifacy – koty, bohaterowie bajki rysunkowej, a właściwie dwóch seriali i trzech filmów pełnometrażowych. Opowieści o flegmatycznym Bonifacym i ciekawskim Filemonie koncentrowały się na zdarzeniach, jakie miały miejsce w ich wiejskim domu, który dzielili z Babcią i Dziadkiem.
  • Piotruś i jego piesek – bohaterowie rysunkowej bajki o tytule Zaczarowany ołówek. Piotruś był bowiem właścicielem niezwykłego ołówka – wszystko, co zostawało nim narysowane, stawało się prawdziwe.
  • Plastuś – bohater książki Marii Kownackiej, ludzik ulepiony z plasteliny. Przenosząc historię na ekran, stworzono film fabularny, w którym animacją był jedynie Plastuś, mieszkający w szkolnym piórniku Tosi i przeżywający tam różne przygody.
  • Trzy Misie – czyli Misia, Bartek i Kuba, bohaterowie bajki lalkowej.
  • Wróbel Ćwirek – jego przygody opowiadała bajka rysunkowa, która pozwalała odkrywać niezwykły świat polskiej przyrody. Ćwirek w każdym odcinku wpadał w jakieś tarapaty lub poznawał kogoś ciekawego, na koniec zaś zawsze bezpiecznie wracał do swojego domku, uwitego pod bocianim gniazdem.
  • Maurycy i Hawranek – tytułowi bohaterowie bajki lalkowej, której akcja toczyła się w Plimplańskim Lesie i opowiadała o ich zmaganiach ze złym czarownikiem Plimplanem.
  • Ferdynand Wspaniały – jamnik, znany dzięki bajce rysunkowej o takim właśnie tytule. Śnił, że jest człowiekiem i pomnik wyobraża go w postawie stojącej, w eleganckim ubraniu.

Istniejące już i zdobiące Łódź pomniki nie wyczerpują oczywiście bogactwa dokonań tutejszych wytwórni filmowych. Stworzenie kolejnych to plany na przyszłość.

Źródło: detal.jucca.pl

Leave a Comment